Jump to content
Let's Fish Community
Sign in to follow this  
darkiel

Walka o tron czyli bitwa o łowiska

Recommended Posts

Posted (edited)

Jak wiadomo rywalizacja o łowiska to jedna wielka patologia.  Walki o te akweny praktycznie nie ma. Kiedys w czasach przedgazetkowych było z tym troszke lepiej, mniej bylo łowisk to i najsilniejsze kluby czasami ze sobą musiały rywalizować o to samo łowisko.

Dziś łowisk multum a walki o nie praktycznie nie uswiadczysz.  Kilka najsilniejszych klubów rozdziela te łowiska miedzy siebie w ogóle nie znajdując przeciwnika. No bo jaki sens ma kopanie się z koniem ( np .czarnym :)) ?   Dysproporcje pomiędzy czołówką w której skład wchodzi 5-7 klubów skupiających najlepszych graczy (czytaj graczy z najzasobniejszymi portfelami) jest tak wielka, ze cała reszta uznała, że rywalizacja z tymi mocarzami nie ma sensu. 

Podaję pod rozwage pomysł jak  uzdrowić sytuacje i sprawić ze w rywalizacje zaangażuje się dużo więcej klubów, być może nawet kilkadziesiąt.

1. Wprowadzić zasadę, że na danym kontynencie klub może wałczyć tylko o jedno łowisko. 

-prosty rachunek pokazuje, ze jeżeli na kontynencie mamy 15 łowisk to do akcji wkroczy co najmniej 15 klubów.   

- w praktyce tych klubów może być znacznie więcej bo o ile dotychczasowi mocarze prawdopodobnie tak jak dawniej bez walki rozdielą miedzy siebie 6-7 najcenniejszych łowisk to  do walki o resztę znajdzie sie duza liczba kandydatów bo klubów średniaków o podobnych możliwosciach jest znaczna ilosć i  wiele z nich zapragnie sie skonfrontować z rywalami na podobnym poziomie.

- z tym rozdzielaniem bez walki najlepszych łowisk pomiędzy kilka najmocniejszych klubów to tez różnie może być.  W sytuacji gdy do zdobycia na danym kontynencie będzie tylko jedno łowisko, może sie zdarzyć, że mocarze będą między sobą walczyć o to które jest najcenniejsze, ewentualnie że specjalnie będą wchodzić na łowisko o które walczy ich największy rywal w rankingu klubów po to by pokonać go i spowodować, że na danym kontynencie nie zdobędzie żadnego łowiska.  Taka przewaga może mieć decydujące znaczenie w rywalizacji w RK.

Aby bardziej wzmocnić rywalizację pomiędzy najmocniejszymi klubami być może należałoby zmienić gradację wartości łowisk, tak żeby nie było na danym kontynencie dwóch łowisk o tej samej wartości i żeby różnice punktowe pomiędzy najcenniejszymi łowiskami były istotne z punktu widzenia rywalizacji w rankingu klubów.

Na poczatek warto by przetestować propozycje z punktu 1.  Zobaczyć jak taka zmiana wyjdzie w praniu. W dalszej kolejnosci mozna by zastanowic sie nad innymi modyfikacjami zasad rywalizacji o łowiska.

 

Przykład w jakim kierunku mogłyby pójść dalsze zmiany

2. Zastąpić wyniki wagowe wynikami punktowymi na takiej zasadzie, że na wynik gracza biorącego udział w rywalizacji o łowiska składałoby się 10 najwyżej punktowanych gatunków ryb jakie w ramach rywalizacji udało mu się złowić. 

Taka modyfikacja pozwoliłaby włączyć się do rywalizacji również tym członkom klubów którzy dziś z racji niskiej rangi i co za tym idzie dużo mniejszych możliwości sprzętowych nie mają szansy wspomóc w rywalizacji o łowiska kolegów z wysokimi rangami.

Po wprowadzeni zasad z punktu 2 dysproporcja pomiędzy graczami niskolewelowymi a arcymistrzami będzie znacznie mniejsza i w zasadzie będzie się sprowadzała do różnic w levelach wyszkolenia łowionych ryb. Obecnie o wszystkim decydują perłowe przypony i wyniki osiągane na największych rybach na łowisku, levele wytrenowania ryb dopiero w dalszej kolejności.

Na koniec moze ktoś zapytać dlaczego 10 gatunków ryb a nie wszystkie. Ano wlasnie dlatego, żeby z miejsca nie wykluczać z walki o łowiska graczy z niższych rang którzy dzięki takiemu ograniczeniu mogliby sobie wybrac 10 mniejszych rybek odpuszczając te największe które są poza zasięgiem ich sprzętu lub na których z definicji nie maja szans z graczami "perłowymi".

 

Edited by darkiel
poprawki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już kiedyś było, że włączone były tylko 3 łowiska dziennie i tylko na nich można było rywalizować. Zapowiedź była, że wzmocni to rywalizację i pewnie by tak było, gdyby nie to, że po kilku dniach wszystko wróciło do stanu pierwotnego. Dlaczego? Nie wiadomo. TSG nie musi przecież informować o przyczynach swoich decyzji. Chcieli to włączyli, potem zmienili zdanie to wyłączyli... Wg mnie to był dobry pomysł, 3 losowe łowiska dziennie teoretycznie wykluczyłoby ustawkę klubów nr 1 i nr 2,  a przynajmniej nie można byłoby się z góry podzielić łowiskami, żeby utrzymać się na pozycjach. W praktyce, jeśli chodzi o ranking nic by się nie zmieniło, a przynajmniej na pierwszych 2, może 3 miejscach. Ciaśniej byłoby na miejscach 4-10 i większe znaczenie miałaby gra indywidualna, kończenie eventów i pojedynków.

Przy opcji 1 łowiska na dzień dla klubu być może rywalizacja w rankingu by się zwiększyła, ale bezpośrednia byłaby zabita, mocniejszym klubom nie opłacałoby się rywalizować ze sobą, bo jeden zostałby z niczym. No i tak jak pisałem, czołówka rankingu byłaby rozpisana przed startem cyklu, czyli tak jak jest teraz, ale w sumie... Każda zmiana, która nie polegałaby na odblokowaniu nowych poziomów na rybie byłaby mile widziana. Czy się doczekamy? Wątpię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się zastanawiam czy warto tę całą grę o łowiska zostawiać kilku silnym klubom. Bo martwienie się o to czy one będą między sobą rywalizować jak widać nie ma znaczenia - wystarczy, że się dogadają i wszystko wróci do normy. Problemem jest gigantyczna dysproporcja między czołowymi klubami a całą resztą, dla której ta część gry czyli walka o łowiska jest praktycznie niedostępna, a przy nowych łowiskowych gazetkach nieosiągalna na długie lata. Czy chcemy robić dobrze garstce zamożnych graczy, którzy i tak mają przewagę i prowadzą w tej grze czy może warto jednak trochę dać zabawy pozostałym. Były już takie propozycje jak skrócenie czasu gry o łowisko do np. godziny - dwóch (zależnie od ilości łowisk na kontynencie). Albo przydzielenie nagród za zajęcie przez kluby pierwszych 3 (może nawet 10 miejsc) na danym łowisku. Wtedy wygrany klub i tak miałby łowisko na własność i związane z tym profity ale innym klubom, nawet dużo słabszym opłacałoby się włączać do walki, grać i bawić się i emocjonować. Choć podejrzewam, że i to zostałoby zamordowane przez kolejny pomysł (np. gazetki klubowe :).

Inne wyjście to wprowadzenie systemu ligowego - niech mocni jak grali między sobą, tak dalej grają ale i słabsi mają jakieś szanse grać o łowiska, choćby i tylko między sobą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje propozycje zmierzają własnie do tego, zeby umozliwic granie o łowiska jak najwiekszej liczbie klubów i graczy, czyli  dbam tu takze o interesy średniaków którzy na tę chwilę tę forme rywalizacji omijają z daleka bo z garstka najsilniejszych monopolistów którzy biorą po kilka łowisk na kontynencie nie maja najmniejszych szans.

 

Co do samej rywalizacji najmocniejszych w RK to na tę chwilę, wydaje się, że liczba posiadanych łowisk może mieć decydujące znaczenie, w tym sensie, ze jak któryś klub z czołówki zaniecha walki o lwiska to straci szanse z walkę z klubem który posiada tych łowisk kilkadziesiąt.  Można tak dostosował reguły gry, że  przy zasadzie jednego  łowiska na kontynencie przewaga nawet jednego łowiska będzie miała duze znaczenie w rywalizacji klubowej a kluby będą kombinowały jak przechytrzyć bezpośrednich rywali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...